سئو کلاه سیاه و عواقب غیر قابل جبران آن

یکی از مهم‌ترین کارهایی که در تجارت الکترونیک انجام می‌پذیرد بهینه سازی موتورهای جستجو یا همان سئو (SEO) می‌باشد چرا که سئو به عنوان یک تبلیغ مادام‌العمر برای سایت به حساب می‌آید. فرآیند افزایش رنک سایت بسیار زما‌ن‌بر است و نیاز به کارهای زیادی نیز دارد به همین دلیل برخی از افراد روی به استفاده از کارهایی می‌آورند که این زمان را کوتاه و کوتاه‌تر کنند غافل از اینکه این کارها نه تنها در دراز مدت سودی ندارد بلکه باعث بی اعتبار شدن سایت نزد موتورهای جست‌وجو گر نیز می‌شود.

سئو کلاه سیاه و کلاه سفید

با ورود هوش‌مصنویی به الگوریتم‌های موتورهای جست‌وجوگر، سئو نیز سریع‌تر رشد می‌کند و پیدا کردن سایت‌های مختلف نیز بسیار آسان‌تر می‌شود. در کل می‌توان کارهای سئو را به دو دسته کلی، کلاه سیاه و کلاه سفید تقسیم‌بندی کرد. در این مطلب قصد داریم این دو دسته را به صورت کامل مورد بررسی خود قرار دهیم و مزایا و معایب هر کدام را نیز بیان کنیم. همراه ما باشید.

ابتدا تعریفی از سئو کلاه سیاه را بخوانیم و با برخی از تکنیک‌های آن نیز آشنا شویم.

سئو کلاه سیاه چیست؟

اساس کار سئو کلاه سیاه استفاده از استراتژی‌های کلاهبردارانه و تقلب می‌باشد که در آن الگوریتم‌های موتورهای جست‌وجوگر مورد بررسی قرار گرفته و راه‌های تقلب شناسایی می‌شود. بعد از این کار با استفاده از این روش‌ها تلاش برای رسیدن به بالاترین امتیازها نزد موتورهای جست‌جوگر آغازمی‌شود آن هم در کوتاه‌ترین زمان ممکن. اما موتورهای جست‌وجو گر هر کدام برای خود روش‌هایی برای پیدا کردن سایت‌های متخلف دارند. سایت‌هایی که تخلفی داشته و اقدام به قول زدن آن‌ها کرده‌اند مورد شناسایی قرار گرفته و جریمه‌های سنگینی نیز می‌شوند.

در ادامه برخی از تاکتیک‌های سئو کلاه سیاه را معرفی می‌کنیم تا شما نیز از آن‌ها آگاه شوید و از انجام آن‌ها دوری کنید.

استفاده از مزرعه لینک‌ها:

مزرعه لینک یا همان لینک فارم یک نوع لینک‌سازی بی‌کیفیت است که در گذشته بسیار انجام می‌شده است. این روش به اینگونه است که یک محتوای بی‌کیفیت تهیه می‌شود و در آن لینک‌های مختلف به سایت‌های دیگر داده می‌شود تا از آن‌ها بک لینک گرفته شود. گوگل به راحتی این عملکرد را می‌شناسد و پیدا می‌کند.

تولید محتوای تکراری:

محتوای تکراری یعنی، انتشار محتوایی که متعلق به شما نیست آن هم بدون ذکر منبع. بسیاری از سایت‌ها برای افزایش ترافیک سایت خود از این روش استفاده می کنند. پیدا کردن این گونه محتواها نیز برای گوگل کار سختی نیست.

استفاده از کلیدواژه‌های مختلف در یک مطلب:

در این روش مدیران سایت‌ها از کلیدواژه‌های پر طرفدار مختلف در یک مطلب استفاده می‌کنند تا بتوانند از آن‌ها ورودی بگیرند. گوگل به اینگونه محتواها ارزشی نخواهد داد و نمره منفی نیز برای سایت در نظر خواهد گرفت.

ایجاد هرزنمامه‌های مختلف در وبلاگ:

بسیاری از سایت‌ها برای ارتباط بهتر با کاربران اقدام به ایجاد بخش نظرات می‌کنند تا کاربران نیز بتوانند در بهبود سایت به آن‌ها کمک کنند و نظرات خود را برای آن‌ها ارسال. اما معمولا کسانی که از سئو کلاه سیاه استفاده می‌کنند از این موقعیت سوء استفاده کرده و لینک‌های مختلف خود را در آن‌ها قرار می‌دهند تا از سایت میزابان بک لینک دریافت کنند. این کار بسیار زشت و ناپسند می‌باشد و مورد قبول هیچ میزبانی نیز نمی‌باشد.

از دیگر تکنیک‌های سئو کلاه سیاه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.:

  • استفاده از کلیدواژه نامرتبط
  • تبلیغ سایت با پنهان سازی آن
  • تبدیل محتوا
  • استفاده از ترفند کلیک کنید
  • استفاده از متون و لینک‌های پنهانی

ممکن است استفاده از این روش‌ها باعث شود شما در کوتاه مدت به نتیجه دلخواه خود برسید اما باید بدانید که درواقع سایت خود را به نابودی هدایت کرده‌اید چرا که بعد از شناسایی شدن توسط الگوریتم‌ها دیگر سایت شما اعتبار خود را از دست می‌دهد و کسب و کارتان به انتهای کار خود می‌رسد.

با سئو کلاه سیاه آشنا شدید حال می‌خواهیم سئو کلاه سفید یا همان سئو درست را به شما معرفی کنیم.

سئو کلاه سفید چیست؟

what is black hat seoرعایت اصول و قوانین موتورهای جست‌وجوگر و ارائه سایتی با کیفیت و مفید برای کاربران را سئو کلاه سفید می‌نامند. انجام و رعایت اصول سئو کلاه سفید مطمئنا کار آسانی نیست چرا که حتی رعایت نکردن یک اصل هم می‌تواند امتیاز شما را کاهش دهد. برای اینکه بتوانید همیشه سایت خودتان را به صورت بلند مدت در نتایج بالای گوگل نگه دارید باید همواره با جدیدترین قوانین موتورهای جست‌وجوگر آشنا شوید و آن‌ها را در سایت خود به کار گیرید.

برخی از فاکتورهای مهم سئو کلاه سفید عبارت‌اند از:

  • تولید محتوای با کیفیت و مفید برای کاربران
  • استفاده درست از کلیدواژه‌های پرطرفدار
  • بهینه سازی سایت برای انواع مختلف سایز صفحه نمایشگر از جمله برای موبایل و تبلت

با وجود این کارهای زمان‌بر و سخت، استفاده از تکنیک‌های سئو کلاه سفید باعث می‌شود که رتبه، ترافیک و کیفیت سایت شما افزایش پیدا کند آن هم به صورت بلند مدت و دائمی. با در نظر گرفتن این گفته‌ها به این نتیجه می‌رسیم که اگر می‌خواهید امتیاز سئو سایت شما به صورت دائمی افزایش پیدا کرده و به عنوان یک بازاریابی اینترنتی همیشگی عمل کند، باید از سئو کلاه سفید استفاده کنید.

جای نگرانی نیست، اگر آشنا به مسائل سئو و الگوریتم‌های گوگل و دیگر موتورهای جست‌وجو گر نیستید می‌توانید از مشاوران شرکت متاوب کمک بگیرید. این شرکت به شما کمک خواهد کرد که در مدت زمان معقول به امتیازات بالا در نزد موتورهای جست‌وجو گر برسید. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به سایت متاوب مراجعه کنید.
برگرفته شده از وبلاگ متاوب ./

Leave A Reply

Your email address will not be published.