اماکن دیدنی شهرضا

شهرضا

معرفی شهر شهرضا
شهرضا یکی از شهرستانهای استان اصفهان است که قدمت فراوانی دارد. در دوران صفویه شهرضا دچار تحولات فراوانی شد و به دلیل فاصله کوتاهی که از شهر اصفهان دارد کسب و کار در این شهر بسیار پر رونق است. شهرضا از دسته شهرهای تاریخی ایران است که طرفداران زیادی دارد و هر ساله افراد زیادی برای دیدن آثار طبیعی و تاریخی شهرضا به آن سفر می کنند. شهرضا دارای آب و هوای بسیار خوبی است که می تواند یکی از بهترین گزینه ها برای سفر در روزهای گرم تابستان باشد.

نحوه سفر به شهرضا
روش های مختلفی برای سفر به شهرضا وجود دارد مانند استفاده از هواپیما، قطار، اتوبوس یا خودروی شخصی. خیلی از افراد ترجیح می دهند که به صورت زمینی و با استفاده از اتوبوس به شهرضا سفر کنند. برای این منظور باید چند روز قبل از سفر به مراکز ارائه دهنده بلیط در سطح شهر مراجعه نمایند یا به صورت غیر حضوری از طریق وب سایت هایی مانند مستر بلیط اقدام به خرید بلیط اتوبوس نمایند.

اماکن دیدنی شهرضا

  • امامزاده شاه رضا

روایاتی وجود دارد که نشان می دهد امامزاده شاه رضا از فرزندان امام موسی کاظم می باشد. در زمان صفویه با پی بردن به این جریان حرم امام زاده شاه رضا ساخته شد و در سال ۱۳۱۰ به ثبت ملی رسید اگر به  زیارت امامزاده شاهرضا رفته باشید حتما لوح تاریخی که نحوهی شهادت امام زاده بر روی آن درج شده است و قدمت آن به سال ۷۰۵ هجری باز می گردد را دیده اید که نشان از تاریخچه این امامزاده است.

  • برج کبوتر

 

این برج یکی از برجسته ترین آثار تاریخی شهرضا است که اهمیت زیادی برای مورخان دارد. معماری منحصر به فرد و ساختار بی نظیر این بنا که محل تجمع ۲۰ هزار کبوتر می باشد نظر گردشگران زیادی را به خود جلب کرده است. برج کبوتر به شکلی ساخته شده است که از کبوتر ها در برابر سایر پرندگان محافظت می کند و می تواند منبع مناسبی برای تامین کود مورد نیاز کشاوری باشد. ویژگی های فوق العاده این برج موجب شده است که جز آثار ملی محسوب گردد.

  • کاروان سرای امین آباد

قدمت این کاروان سرا به دوران صفویه باز می گردد و از شهرضا حدود ۴۰ کیلومتر فاصله دارد. در کنار این کاروانسرا برج های متعددی وجود دارد که می توانند موجب امنیت کاروانسرا شوند.

  • عصارخانه بی طرف

عصارخانه در واقع همان کارخانه روغن کشی می باشد و می توان گفت تنها عصارخانه ای که هم اکنون در کشور وجود دارد و فعال است عصار خانه بیطرف می باشد که بالغ بر صد سال از زمان ساخت آن می گذرد. این عصار خانه در سال تنها ۴ ماه فعال است.

  • روستای اسفرجان

 

این روستای کوهستانی یکی از خوش آب و هوا ترین روستاهای شهرضا می باشد که مملو از باغ های میوه، چشمه های خروشان، نهرها و خانه های روستایی چشم نواز می باشد، از طرفی دیگر وجود طبیعت بکر در روستای اسفرجان یکی از عواملی است که افراد زیادی را از سراسر ایران به آنجا می کشاند. این روستا امکانات رفاهی مناسبی را برای مسافران در نظر گرفته است و مسافران می توانند چندین روز در آنجا اقامت داشته باشند. نوروز بهترین زمان برای دیدن زیبایی های شهرضا و روستای اسفرجان می باشد.

  • دشت لاله های واژگون

یکی از زیبا ترین مناطق شهرضا دشت لاله های واژگون آن می باشد. لاله واژگون از گیاهان کم یابی است که در هر منطقه ای شرایط رشد و رویش ندارد و فقط در برخی از مناطق وجود دارد. در دشت لاله های واژگون قرار گیری رودهای خروشان و زیبا و آب و هوایی بی نظیر موجب شده است که این دشت به تکه ای از بهشت تبدیل گردد و مکان مناسبی برای تفریج باشد.

  • مسجد نو

این مسجد در دوران سلجوقیان ساخته شده است و حدود ۷۰۰ سال از ساخت آن می گذرد. از ویژگی های منحصر به فرد این مسجد می توان به شبستان های زیبا با ستون هایی از جنس سنگ آن و منبر و مناره های بلند آن که بسیار زیبا هستند اشاره نمود.

  • بازار شهرضا

در زمان سلجوقیان بازار شهرضا ایجاد شد. این بازار یکی از معروف ترین بازارهای قدیمی ایران است که در زمان صفویه به اوج رونق خود رسید و خرید و فروش های زیادی در آن صورت گرفت. وجود مسجد جامع و بناهای تاریخی و باستانی دیگری که در این بازار وجود دارد باعث شده است که به یکی از مکان های مورد توجه گردشگران و توریست ها تبدیل شود.

  • غار شاه لشکر

یکی از غارهای کوچک و بسیار جالب شهرضا غار شاه لشکر است که در فاصله ۳۰ کیلومتری از شهرضا واقع شده است. دهانه غار به این صورت است که زنجیری ۵۰ متری در جلوی آن قرار گرفته که به یک تکه سنگ وصل است و جهت تماشای غار و رفتن به داخل آن باید از این زنجیر استفاده شود.

  • کارخانه شیره پزی حاج علی عرفان

در شهرضا فقط یک کارخانه شیره پزی وجود دارد که مالک آن حاج علی عرفان می باشد و نزدیک به ۳۰۰ سال است از زمان ساخت آن می گذرد اما همچنان پا برجاست و فعالیت دارد. وجود این کارخانه نشان از قدمت محصول شیره انگور و مصرف آن از گذشته های دور می باشد.

مسافران می توانند برای رفتن به شهرضا بلیط اتوبوس شهرضا را تهیه نمایند و به صورت مستقیم به آنجا روند و در شرایطی که برای تاریخ مورد نظر آن ها بلیط اتوبوس شهرضا وجود نداشته باشد می توانند بلیط اتوبوس اصفهان را خریداری کنند و از آن طریق به شهر شهرضا بروند

Leave A Reply

Your email address will not be published.