روش درست کردن روکش قابل تعویض برای مبلمان

طرز دوخت کاور مبل

شکل صندلی را در نظر گرفته و یک طرح ساده از شکل کلی صندلی یعنی قسمت های پشت، جلو، نشیمن، جلوی نشیمن، دسته ها و فرم جلوی دسته ها بکشید. بعد اندازه ها را با شکل طراحی شده یکی کنید. شکل نهایی معمولا مستطیلی شکل خواهد بود. می توانید طراحی با جزییات را به بعد موکول کنید. اگر مبلمان شما بزرگ است، می توانید برای آسان تر شدن کار قسمت های بزرگتر(مثل پشت مبل) را به بخش های کوچکتر تقسیم کنید. برای اندازه گیری دسته های فرم دار، روزنامه ای را روی دسته قرار داده و روی سطح فشار دهید، به طوری که بدنه دسته را حس کنید. بعد اطراف روزنامه را برش دهید. اندازه گیری بالش های مبل را فراموش نکنید. ما در این مدل بالش ها را نکشیده ایم.

اگر می‌خواهید از یک متخصص کمک بگیرید می‌تونید در قدم اول می‌توانید برآورد قیمت دوخت کاور مبل را در شهر خودتان داشته باشید. مثلا اگر به دنبال یک دوزنده کاور مبل در تهران باشید می‌توانید درخواست دوخت کاور مبل ثبت کنید و پس از زمانی کوتاه پیشنهاد متخصصان فعال در بازار را مشاهده کنید. از آنجایی که این متخصصین در بازار صاحب امتیاز و سابقه و کارنامه هستند با در نظر گرفتن همین موارد و نظرات مشتریان قبلی ایشان، می‌توانید انتخابی آگاهانه تر را تجربه کنید.

 

کشیدن الگو

کشیدن الگو مبل

با استفاده از اندازه ها، الگو ها را روی روزنامه بکشید. قطعات روزنامه را روی پارچه قرار داده و با استفاده از گچ خیاطی الگو ها را روی پارچه طراحی کنید (در مدل پیش رو این بخش ها با نقطه چین مشخص شده اند). سعی کنید الگوی روزنامه ای را طوری روی پارچه قرار دهید تا بدون اسراف، از حداکثر میزان پارچه استفاده شود. همچنین باید به لبه ی هر شکل ۲ سانتی متر برای دوخت اضافه کنید( کافیست تا هر لبه را ۲ سانتی متر بلندتر برش دهید.) اما اگر دسته ی مبلمان شما منحنی شکل است، این اندازه را به  ۵ سانتی متر افزایش دهید (این کار باعث می شود تا پارچه با فرم منحنی شکل دسته هماهنگ شود.) سپس طبق خطوطی که روی پارچه رسم کردید، آن را برش دهید.

 

وصل کردن تکه های پارچه به هم

کشیدن الگو 2

مرحله ی بعدی دوخت تکه های برش داده شده به هم می باشد. برای این کار باید از نخ محکم پارچه ی مبل یا نخ دولا استفاده کنید. دوخت هر بخش را به صورت مجزا انجام دهید. برای وصل کردن دو تکه به هم، آنها را از قسمت اتصال کنار هم قرار داده و قسمت هایی را که قبلا با گچ مشخص کردید سنجاق کنید. بعد خطوط گچی را بدوزید (یعنی دو سانتی متر فضا برای دوخت دارید). می توانید دوخت را با وصل کردن تکه های قسمت پشت مبل شروع کنید (البته اگر برای راحت تر شدن کار تصمیم به چند بخشی کردن قسمت پشت مبل گرفتید.) بعد پارچه پشت مبل را به پشتی مبل بدوزید (در شکل ۳ نشان داده شده.) در صورتی که دسته ی مبل مستطیلی شکل باشد، کار را مثل قبل ادامه دهید (شکل ۴). اما در صورت شکل دار بودن دسته ها باید دقت بیشتری به خرج دهید. سمت راست پارچه ها را از گوشه ی پایینی قسمت جلوی دسته سنجاق و در قسمت منحنی دسته، حالت خمیده را حفظ کنید. حالا باید یک شکل سه بعدی داشته باشید. خطوط را کوک زده و چرک ها را صاف کنید. اگر حالت منحنی دسته زیاد بود، باید درز ها را هر چند سانتی متر چرت بزنید. همین روش را برای دسته ی دوم تکرار کنید.

قبل از دوختن تکه های روکش(دو دسته و قسمت اصلی) به هم بهتر است اول آنها را به صورت شل کوک بزنید. از یک نخ محکم استفاده کرده و در هنگام دوخت یک سانتی متر از محل اتصال فاصله بگیرید. بهتر است هر کوک یک سانتی متر باشد. پارچه ی یکی از دسته ها را به بخش اصلی وصل کنید. گوشه ی قسمت جلویی نشمین را به پارچه دسته سنجاق کنید. از پایین کوک زدن را شروع کرده (یعنی از روی زمین) و به سمت گوشه ها حرکت کنید (معمولا این دوخت تا نیمه ی طول دسته ادامه پیدا می کند).بعد  بخش اصلی را به عرض دسته سنجاق کنید. همواره اندازه ی مبل را درنظر بگیرید. بعد این قسمت ها را کوک بزنید. مرحله ی بعدی سنجاق کردن قسمت جلوی پارچه ی پشت مبل به قسمت پشت دسته می باشد. این قسمت را هم کوک بزنید. .گوشه ی پشتی دسته را به قسمت پشتی مبل ندوزید. چرا که می خواهیم روکش مبل را به راحتی حرکت دهیم.

 

بررسی اندازه

کشیدن الگو 3

روکش را روی مبل بیاندازید. در صورت گشاد بودن روکش، قسمت های اضافی را سنجاق کرده و به داخل کوک بزنید. مطمئن شوید بین قسمت های بدون دوخت و دوخته شده ی روکش فاصله وجود ندارد. روی مبل بنشینید و تنگ بودن روکش را چک کنید. روکش تنگ می تواند باعث سر خوردن شما شود . درصورتیکه مبل شما پایه دارد، می توانید انتهای روکش را به پارچه ی مبل سنجاق کنید. اما اگر دوست دارید پارچه روی زمین بیفتد کافیست انتهای پارچه را تا زده و اتو بکشید تا شکل مرتب و صاف خود را حفظ کند. برای ثابت ماندن قسمت زیرین و آزاد روکش می توانید از گره های پاپیونی در فواصل ۱۵ سانتی متری و یا نوار های گل میخی استفاده کنید.

 

جلوه ی زیبا: چگونگی ارتقای مبلمان قدیمی

کشیدن الگو 4

برای ارتقای مبلمان قدیمی چند راه وجود دارد. اول، یک نظافت اساسی می تواند معجزه کند. کار را با جاروبرقی شروع کنید (با این کار ممکن است یک شی که مدتها ناپدید شده بود را پیدا کنید). در صورت وجود موی حیوانات خانگی روی مبل باید از دستکش های نمدار استفاده کنید. کافیست دست خود را در راستای قرارگیری مو روی مبل بکشید. نوار چسب و غلتک های پرزگیر هم می توانند این کار را انجام دهند. بعد با رعایت دستورالعمل درج شده روی روکش بالش ها به نظافت ادامه دهید. با استفاده از شامپو چرم یا شامپوی مخصوص پارچه ی مبل و رعایت دستورالعمل شست و شوی محصول، می توان کار نظافت را شروع کرد.

در صورت وجود فرورفتگی در بالش های نشیمن، می توانید یک تکه ابر نازک نسوز در محل فرورفتگی قرار دهید. همچنین می توانید ابر یک بالش را به صورت مجزا خریداری کنید. درصورتیکه نتوانستید این ابر را به صورت تکی پیدا کنید، یک قالب کامل را خریداری کرده و خودتان برش دهید.

در صورت وجود خراش در سطح چرم، از واکس کفش یا ماژیک استفاده کنید (قبل از اعمال هر روش روی قسمت های در معرض دید، اول آن را روی قسمت های ناپیدا تست کنید).

درصورتیکه شدت خراش موجب برجسته شده و بیرون زدن پارچه شد، اول قسمت های بیرون زده را اصلاح کنید. پارگی های به وجود آمده در پارچه ی مبل را می توان با قرار دادن پارچه در قسمت پشت پارگی و دوخت آن با نخ همرنگ، رفع کرد. درصورت به وجود آمدن سوراخ کوچک روی پارچه، اول توسط یک قیچی تیز اطراف سوراخ را مرتب کنید. شما به یک تکه پارچه نیاز دارید که معمولا در قسمت زیر مبل و یا داخل روکش بالش ها قابل یافتن است. اگر موفق نشدید از یک پارچه با ظاهر شبیه به روکش مبل استفاده کنید. پارچه را پشت سوراخ قرار داده و اطراف آن را بدوزید. اگر به هیچ طریقی موفق به پوشاندن سوراخ نشدید، بهتر است مبل را دور بیاندازید.

رنگ رفتگی پارچه یکی از مشکلاتی است که نمی توان آن را به راحتی حل کرد. یکی از راه هایی که باعث می شود این رنگ رفتگی ها کمتر به چشم بیاید، استفاده از پارچه هایی با رنگ های متضاد و جایگزین کردن پارچه ی اصلی با رنگ های جدید است

Leave A Reply

Your email address will not be published.